Hogyan feliratozzuk lemezeinket, avagy mire jó a lightScribe?
Egy kedves barátomtól kaptam pár lightScribe lemezt, mondván ki kell próbálnom, nagyon szuper! Nos én megtettem, s meg is mutatom mégis hogyan. Előre kell bocsátanom, hogy ez a technológia csakis olyan lemezekkel működik, amelyek lightScribe kompatibilisek, így ha hagyományos CD, vagy DVD lemezünk van, akkor marad a filctoll… Ha viszont (kb. másfélszeres áron) lightScribe lemezt vettünk, és az írónk is támogatja, akkor jöhet a varázslat és klassz feliratokat, képeket varázsolhatunk a lemezünk felületére. Az így feliratozandó CD/DVD elkészítéséhez mindössze pár ingyenes szoftverre lesz szükségünk.
A lightScribe lemezek elkészítése két lépésben történik. Első körben meg kell írnunk a lemezt, majd második körben a feliratozható oldalra rá kell égetni a képet. Elsőként készítsük fel a rendszerünket és telepítsük a szükséges szoftvereket!
A lemez elkészítéséhez két programot használok (a lemezre kerülő kép megszerkesztését most külön nem fogom ecsetelni), az egyik a CD/DVD írásához szükséges InfraRecorder, a másik a lemezre kerülő minta "nyomtatásához" szükséges LightScribe Template Labeler. Ez utóbbi sajnos nem tud magyarul, így kénytelenek vagyunk az angol nyelvű telepítési útmutatót követni.
Miután előkészültünk, következhet a móka, készítsük el a lemezünket!
Buktatók, hátrányok lightScribe lemezekkel kapcsolatban…
-
Ha kicsit is koszos a lemez középső része, akkor előfordul, hogy nem ismeri fel a program lightScribe lemeznek, ilyenkor alaposan meg kell törölni és újra próbálkozni
-
Sajnos a középső körre nem lehet mintát rakni, így jóval kisebb felületen kell gondolkozni
-
Bármilyen kontrasztos képet választunk is (nekem pl. a fent látható képen a feliratok feketék lennének!) és bármilyen jó minőségben nyomtatnánk, fakóbb lesz a kép a vártnál, a túl világos részek egyszerűen eltűnnek
-
Csak fekete-fehér képeket lehet a lemezre nyomtatni (vagyis inkább az alap hordozó színének sötétebb árnyalata és az alapszín közti "árnyalatskála" lesz az eredmény)
-
A lemezek érezhetően drágábbak a nem lightScribe lemezeknél (akár még a közvetlenül nyomtathatónál is!)
-
Igazán időigényes így a lemez elkészítése (kb. 15-20 perc is lehet egy oldal)
Összességében úgy gondolom nem rossz elképzelés ez a technológia, azonban mindenki maga döntse el, megéri-e neki vesződni, vagy sem. Egy biztos, az így szépen elkészített lemezeknek nagyobb hatása van ajándékozáskor, mint egy natúr összefirkált darabnak.